Egy blog a tanítás és a tanulás módszereiről

Tanuljunk egymástól!

Tanuljunk egymástól!

A félelem megszelídítése

2022. február 25. - Gömöri Kata

A félelem velünk él, amely szükséglet hiányából fakad. A szorongó embert fel lehet ismerni,hogy könnyen irányítható,könnyen megbetegszik,lassabban mozog, bizalmatlan,nem kezdeményez, nem áll ki sem magáért, sem másért. -A félő ember figyelmét leköti a saját félelme által kreált gondolatai.                                                         A hatalom a félelem generálásával, fenntartásával bombáz bennünket. Szükségleteink megvonásával vagy csökkentésével biztosítja hatalmát.

Maslow egy egymásra épülő emberi szükségletek hierarchiáját egy piramis ábrán szemlélteti:

Félelmeink hiányát leginkább a másokkal való összehasonlításból állapítjuk meg.

Nézzünk egy lehetséges gondolatsort, ami a pénzhiánytól való félelem következménye.

Ma már 20. van – egy pár nap múlva hó vége – jönnek a befizetni való számlák – ez téli hónap – sok lesz a gázszámla – nem sok marad élelemre – most lesz a gyerek szalagavatója – új ruhát kell venni – de még jó a régi kék ruhája – a lányom már kinézte magának és a többi lány is új ruhát kap – a bojler is elromlott – a férjem e hónapban nem is túlórázott – jaj nekem – anyósom veszekedni fog,hogy elherdálom a fia fizetését – kölcsönt kellene fölvenni – ráterhelik a házra – felemelik a kamatot – hajléktalan leszek…

Az elme generálja az effajta aggódást. Egy rossz jövőképet vetít előre, a fókusz a szegénységre koncentrálódik. Különösen, ha az ősök múltjából, akár a munkahelyi közösségből hozott hiedelmek is alátámasztják a szegénységet. Ne fogdosd a  pénzt, mert piszkos! Aki nem dolgozik, ne is egyék! Ugyanakkor az értelmünkre vagyunk a legbüszkébbek. Mindenki azt hiszi magáról, hogy minden konfliktusban neki van igaza.  Ő látja jól a dolgokat,a másik téved. Hiába próbáljuk elhessegetni a szorongató helyzeteket,újra és újra felbukkan,amit kísérhet harag,testi-lelki szenvedés is. Függővé tehetnek saját gondolataink.

Ha az elme gyártja félelmeinket, akkor a külvilágból is ugyanazokat az eseményeket,érzéseket vonzzuk be /a vonzás törvénye alapján/, a változás így nem garantált. 

Mit tehetünk?

Evidensnek látszik, hogy próbáljuk kikapcsolni agyunkat,csendesedjünk el. Egy séta a természetben egy kellemes esti zenehallgatás,egy jógagyakorlat. 

-Gondolkozzunk pozitívan! A számunkra kedvezőt vetítsük előre! Az előző példát tekintve mondogassuk  /mantrázzuk/: hát nem lenne nagyszerű,ha e hónapban tudnék pénzt félretenni!

-Cáfoljuk meg a negatív hiedelmeinket! Az előzőekre visszatérve: a gazdagok is fogdossák a pénzt. A GYES-en lévő anyukák sem járnak el otthonról dolgozni, mégis megérdemlik az anyagi juttatást. Szabó szomszéd nem született gazdagságba, mégis nagyon jól keres.

-Inverz technikával is dolgozhatunk, tekintsük az előző példát! Tényként konstatáljuk: 20. van - egy pár nap múlva hó vége – jönnek a számlák – ez téli hónap. Váltás: rövid és enyhe hónap a február – kevés gáz fogyott – kevesebbet fogok fizetni, mint a múlt hónapban – a férjem valószínű hétvégén fog túlórázni,mert a múlt hétvégén a kollégája maradt bent abból megtudjuk venni a lányunknak az új ruhát – most jut eszembe a sógorom ért a bojler javításhoz – az anyósom büszke lesz ránk,hogy nincs tartozásunk – a jövő héten még félre is tudok tenni-kellene egy új bankszámlát nyitni.

-Képzelőerőnket is segítségül hívhatjuk: célszerű elalvás előtt elképzelni, hogy sok pénzem van. Egy verzió lehet: kilépek a bankból érzékelem a sok ropogós bankjegyeket, amit beteszek a tárcámba.

William Shakespeare szerint: „Semmi sem jó vagy rossz önmagában,csupán a gondolkodás teszi azzá!” Ehhez a bölcsességhez kapcsolódik a következő technika.

Társítás

Purakham. Mi jut eszedbe róla? Semmiféle érzést, semmiféle gondolatot nem vált ki belőlünk, vagyis semleges számunkra. A tank szóhoz valószínűleg negatív érzést vagy gondolatot társítunk. Egy virágcsokorhoz a szeretetet,a szépséget,azaz pozitív dolgokat kötünk. A sárkány is leginkább negatív. Ugyanakkor a SÜSÜ a sárkány c. film láttán a sárkány szó már nem lesz egyértelműen félelmetes,a kedves SÜSÜ-ről alkotott kép bennünk semlegesíti a negatív hatást.

 Negatív hiedelmeinket célszerű pozitív támogató hiedelemmel kiváltani. Ilyen támogató hiedelem lehet: a legkegyelmesebb, a legpozitívabb ,a legszeretetteljesebb módon,a legkisebb ellenállás útján sikerül az elképzelésem…../vizsga,béremelés,bármi/.Látható helyre téve,ismételgetve biztosabb a siker,kétségeinket zárjuk ki!

Bőven találunk még olyan technikákat, amellyel csillapíthatjuk szorongásunkat. Kibővítheted ismereteidet Prepok Zsuzsi Tudományos manifesztáció vagy a naponta jelentkező Magasabb információk 11 c. videósorozatokból a You Tube csatornán.

Az energia oda áramlik,ahová a figyelem összpontosul. Tapasztalatot szerezhetsz, ha speciális tornagyakorlatokat végzel /csíkung vagy jóga/. Amennyiben a szívedre koncentrálsz úgy, hogy azt pozitív érzelmekkel koherenssé /egységessé teszed/,megváltoztathatod érzelmeidet. A félelmet szeretetté alakíthatod át! A szeretet és a félelem nem kompatibilis /összeegyeztethető/.Az egyik kizárja a másikat. Ha szeretetet érzel,nem érzel félelmet.

Leghatékonyabb módszer a meditálás. Valamikor a szerzetesek kiváltsága volt. Kb. 20 éve már tudományosan is igazolták, sőt mérhetővé tették jótékony hatását. Elektroenkefaloggal/EEG/ mérték    az agy elektromágneses hullámait. Kimutathatóvá vált. hogy az agy a meditálás után összehangoltabban, koherensebben működik.

Mi a meditáció? Utazás az elme megnyugtatása és kitisztítása felé. Figyelemösszpontosító gyakorlat. Tárgya lehet egy kép, egy kérdés, egy kifejezés, egy szó, egy külső dolog. Leggyakoribb a légzés. Az emberek ismeretei a meditálással kapcsolatban sok esetben hiányos. A köztudatban nem igazán kerül szóba, de egyre többen alkalmazzák világszerte. Magyarországon is számuk már 100 000-es nagyságrendű. Aki felismeri jótékony hatását, él is vele.

Tévhit főképp a férfiak körében, hogy az alkohol kikapcsol, ellazít. Így a fogyasztója az elmének azon csapdájába kerül, ha ezt hiszed/hiedelem/, akkor ezt újra és újra meg kell ismételni. Idővel depressziót okoz, beszűkíti az agy bizonyos területeit, amit a fogyasztója sajnálatos módon legtöbbször észre sem vesz. Ráadásul sokan virtusnak tartják,s bepalizzák a naivabbakat. Meditálással jótékony hatást lehet elérni. A meditáció a boldogságért, tanulásért, memóriáért felelős agyterületeket megnövelik,ellenben a stresszért, depresszióért, fájdalomért felelős területeket lecsökkenti.

 …Netflixen fent van egy sorozat, „Útmutató a meditációhoz”címmel. A Headspace kedves  animációs útmutatója bevezet a meditáció világába, miközben a különböző technikákkal és irányított meditációkkal fejest ugorhatunk a gyakorlásba.

A naponta végzett mindössze 3 perces meditáció segíthet, amelyet megtekinthetsz EzVanZsac: Hogyan tudunk kikerülni a félelmek szorításából? c. előadásából. Utána egy kellemes, felszabadító érzést vált ki belőlünk a hála erejével. Tudvalevő, hogy a hála a legmagasabb rezgésű érzés. A szív terének felszabadítása az agyunk terének több ezerszeresét szabadítja föl. Vagyis a szívmeditáció visszahat az agyra. Az agy elenged az EGO-ból, újra értékel, új lehetőségeket fed fel számunkra. Jobban kommunikálnak az agysejtek egymással.

Az  elme célokat, a szív vágyakat szeretne megvalósítani. 

Célszerű a szívünk és az agyunk jeleit összhangba hozni. Gondoljunk a párválasztásra, volt amikor mást gondoltunk választottunkról, mint amit a szívünk súgott. Jó választás esetében a szív és az ész koherens egymással. Dr. Joe Dispenza agykutató szerint megváltoztathatjuk életünket. Ehhez olyan elme programokat dolgozott ki, olyan meditációkat alkotott, amelyért milliók áldják a nevét.

Remélem találtál olyan technikát, ötletet a fent vázoltak közül, amelyek megkönnyítik életedet!

Válj szabaddá félelmeid fogságából!

 

 

                                                                   Gömöri Kata

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://tudaster.blog.hu/api/trackback/id/tr7017766278

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
Mobil